دختر بلوچ

لباس‌های شاخص محلی و سنتی ایران که هر کدام از نظر رنگ، طرح و نقش متنوع بوده بخشی از فرهنگ جامعه را به نمایش می‌گذارد. پوشاک مردم بلوج در منطقه خشک و محروم سیستان و بلوچستان، از زیبایی خاصی برخوردار است.

دختر بلوچ
دختر بلوچ

پوشاک بانوان شامل ۶ تکه است: ۱-سربند ۲-پیراهن ۳-شلوار ۴-قبا ۵-چادر ۶-کفش است.

 • سربند: زنان بلوچ سربندی از پارچه یا مخمل که کلاهکی شبیه نیمتاج است، برسر قرار می‌دهندکه بخش جلوی سربند سکه‌دوزی می‌شود.
 • پیراهن: پیراهن زنان بلوچ دارای قد بلند و نسبتا گشاد و راسته است و در حوالی مچ دست به تنگی می‌گراید و جلوی سینه چاک دارد. پیراهن زنان بلوچ معمولا از پارچه تیره انتخاب می‌شود و با نقش‌های سوزن‌دوزی کار شده است. (سوزن‌دوزی هنر بومی و اصیل منطقه بلوچستان است).
 • شلوار: شلوار زنان بلوچ از دو ساق تنگ تشکیل شده که معمولا سوزن‌دوزی می‌شوند و جنس پارچه مرغوب و لطیف است.
 • قبا: شکل عمومی قبای زنان بلوچ حالتی راسته و ساده دارد، با آستین‌های بلند و یقه گرد، که به وسیله دو دکمه بسته می‌شود. بر روی قبا با سلیقه و ذوق فراوان سوزن‌دوزی می‌شود.
 • چادر: بانوان بلوچ چادری از جنس پارچه‌های توری و نازک و معمولا تیره رنگ استفاده می‌کنند.
 • کفش: بانوان بلوچ معمولا از سه نوع کفش استفاده می‌کنند: ۱-نوعی از صندل و چرم است. ۲-نوعی از لیف نخل تهیه می‌شود. ۳-نوعی دیگرکفشی با پاشنه چرمی و رویه زربفت و سوزن‌دوزی شده است.
پوشاک زن بلوچ
پوشاک زن بلوچ

پوشاک مردان بلوچ شامل: ۱-سربند ۲-پیراهن ۳-شلوار ۴-کفش است.

 • سربند: سربند مردان بلوچ که در اصطلاح به آن پاک می‌گویند، پارچه‌ای به طول سه متر و نازک است و آن را همچون عمامه دور سر می‌پیچیند.
 • پیراهن: مردان بلوچ از دو نوع پیراهن استفاده می‌کنند: ۱-نوعی از آن با آستین بلند مچ‌دار و یقه برگردان است، که چاکی نسبتا بلند در دو پهلو دارد. ۲-نوعی دیگر با آستین کوتاه و از نوع کتان و رنگ‌های سفید و قهوه‌ای وقرمز است.
 • شلوار: مردان بلوچ شلواری با دمپای تنگ بر پا می‌کنند.
 • کفش: کفش مردان بلوچ همچون بانوان بر سه نوع است: ۱-نوعی از آن همان کفش لیف نخ وحشی است. ۲-نوعی دیگر چرمی و از نوع صندل و تسمه‌دار است. ۳-نوع سوم از کفش‌های بسیار مرغوب است، که با نخ‌های ابریشمی الوان روی آن نقش‌بندی می‌کنند.
مرد بلوچ
مرد بلوچ (عکس: جواد قرایی)

هر منطقه از الگوی پوشش بر پایه فرهنگ و هنر، جهان‌بینی و شیوه معیشت شکل گرفته، که از این طریق سبک و شیوه زندگی را روشن می‌سازد.

در تدوین این مقاله از منابع زیر استفاده شده است:

 1. یاوری، حسین، سرخوش، شیدا، آشنایی با لباس‌ها و پوشاک سنتی مردم مناطق مختلف ایران، ۱۳۹۶، انتشارات آذر
 2. بابایی، پروین، اکبری، فاطمه، بازنمایی عوامل موثر بر شکل‌گیری سبک پوشاک ایرانیان، ۱۳۹۳
پوشاک مردم بلوچ

شناسه مقاله:19840


Post navigation


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *