صنایع دستی کانادا

صنایع دستی در کانادا

صنایع دستی در کانادا

هنر صنایع دستی جزو جدا نشدنی از سنت ها و فرهنگ مردم یک سرزمین هستند که در گذشته آن ها ریشه دارد. ما در این مطلب می خواهیم در مورد هنر صنایع دستی در کانادا، تارخچه آن، بازار کار و نحوه گرفتن پذیرش تحصیلی و تحصیل در رشته صنایع دستی در کانادا صحبت کنیم. شاید بد نباشد اگر قصد مهاجرت به این کشور یا تحصیل در آن را دارید با صنایع دستی این کشور هم آشنا باشید، پس تا پایان این مطلب با ما باشید.

آیا کانادا هم صنایع دستی دارد؟

صنایع دستی در کانادا به هنرهای تجسمی (از جمله نقاشی، عکاسی و چاپ) و همچنین هنر هایی گفته می‌شود که ساختن آن ها توسط انسان و با دست انجام می‌شودمانند ساخت مجسمه یا بافت پارچه). صنایع دستی در سرزمین های مختلف همیشه از عناصر طبیعی و محیط جغرافیایی آن ناحیه تاثیر می پذیرد. در نتیجه صنایع دستی در این نقطه جهان هم از منطقه جغرافیایی و طبیعت و محیط زیست نشات می‌گیرد.

البته ساکنان جدید این کشور مدت زیادی نیست که در این کشور زندگی می‌کنند اما ساکنان اولیه این ناحیه قبل از ورود مهاجران صد ها سال بود که در آن جا زندگی می‌کردند. پس بسیار منطقی است که ما صنایع دستی در کانادا را از زمان مردمان اولیه این منطقه بررسی کنیم. هنر صنایع دستی پس از ورود مهاجران دچار تغییرات زیادی شده است. در این زمان بود که هنرمندان مهاجر با ریشه اروپایی یا حتی از سایر کشور ها با ورد خود به کانادا، میراث کشور های مختلف در سراسر جهان را وارد هنر صنایع دستی کردند. امروزه هنر صنایع دستی در کانادا نشان دهنده این تنوع و خاستگاه های متنوع هنر صنایع دستی است. این تفاوت ها و تنوع ها توسط هنرمندان پذیرفته شده است و حتی در زندگی واقعی افراد هم منعکس شده اند.

نقش دولت و کلیسا در حمایت از هنر صنایع دستی

دولت کانادا، در اکثر مواقع، به عنوان نقش محوری در توسعه فرهنگ حضور داشته است. به همین دلیل در زمینه صنایع دستی هم اقدامات خوبی انجام داده است. این اقدامات شامل این موارد هستند:

 • امکان نمایش بصری از طریق انتشارات و نشریات
 • تأسیس و تأمین بودجه مدارس هنری و کالج های متعدد در سراسر کشور
 • ایجاد نمایشگاه های متخلف

از نظر تاریخی، کلیسای کاتولیک جزو اولین حامیان هنر صنایع دستی در کانادا، به ویژه کبک بوده است. در این بین این هنر دچار تغییرات بسیاری شده است.

هنر صنایع دستی قبل از ورود مهاجران

قبل از ورود مهاجران اروپایی و در نهایت تاسیس کانادا به عنوان یک کشور جدید، بومیان در سرزمینی که اکنون کانادا نامیده می‌شود، زندگی می‌کردند. این افراد دارای صنایع دستی مختلفی بودند. این صنایع دستی در برگیرنده سنت های بومی این سرزمین بوده است. مردم بومی در نواحی از مرز های ملی کنونی بین این کشور و ایالات متحده تا ساحل شمال غربی، فلات شمال غرب، دشت ها، مشرق زمین های شرقی، زیر قطب شمال و قطب شمال هم زندگی می‌کردند. البته صنایع دستی در این دوران بیش تر تمرکز بر اشیایی داشت که قابل حمل هستند و کم تر روی معماری تمرکز داشته است. اگر بخواهیم تعدادی از این صنایع دستی را مثال بزنیم می توانیم به انواع ماسك و جغجغه اشاره کنیم که نقش مهمی در مجالس بومیان این کشور داشتند و در مراسم هایی مانند رقص، قصه گویی و موسیقی استفاده می شدند.

صنایع دستی کانادا
صنایع دستی کانادا

صنایع دستی عصر معاصر

در دهه های 1950 و 1960 کانادا شاهد افزایش افرادی بود که برای امرار معاش خود صنایع دستی تولید می‌کردند. امروزه نیز حتی با وجود افزایش قابل توجه بیکاری، به ویژه در منطقه آتلانتیک، افراد بسیاری از بیکاران از طریق صنایع دستی امرار معاش می‌کنند و این امر باعث افزایش تقاضا برای آموزش این هنر می‌شود.

نظرسنجی های مختلف نشان می‌دهد که بیش از 1.5 میلیون نفر بیش از 7 ساعت در هفته را صرف کار در صنعت صنایع دستی می‌کنند. طبق سرشماری های انجام شده در سال 1991 مشخص شد که حدود 16000 نفر درآمد اصلی خود را از ساخت و فروش اقلام صنایع دستی بدست می آورند. ارزش خرده فروشی صنایع دستی تولید داخل در کانادا سالانه حدود 500 میلیون دلار است. در این میان بازار چیز های خوش ساخت و طراحی شده، که بیانگر فردیت خریدار و همچنین تولید کننده است، هم بسیار پر طرفدار بوده است.

مواد اولیه صنایع دستی در کانادا

بیش تر مواد اولیه مورد استفاده در صنایع دستی کانادا شامل پنبه، ابریشم، جوت هستند. این اقلام جزو جنس هایی هستند که به این کشور وارد می‌شوند. البته مواردی مثل پوست های مختلف حیوانات و عاج هم در هنر صنایع دستی ایم کشور مورد مصرف قرار می گیرد که امروزه نگرانی های زیادی در مورد استفاده از این گونه موارد در معرض وجود دارد.

البته در این بین استفاده از تعدادی از مواد اولیه، موجب ایجاد نگرانی دوستداران محیط زیست شده است. برای مثال استفاده حلال ها، لاک ها، لعاب ها، رنگدانه ها، پلاستیک ها و مواد افزودنی که شیمیایی وخطرناک تشخیص داده شده است.

آموزش و تحصیل در هنر صنایع دستی در کانادا

به طور سنتی صنایع دستی در کانادا با کارآموزی یا انتقال مهارت از والدین به فرزندان آموزش داده می شد. البته در سال های اخیر آموزش و پرورش کانادا هم در به حوزه آموزش هنر صنایع دستی وارد شده است. مثلا به تازگی در آموزش ابتدایی از مواد سنتی صنایع دستی (به عنوان مثال خاک رس) استفاده می‌کنند.

آموزش رسمی در زمینه فنون صنایع دستی قبل از رونق ساخت دانشکده های عمومی در اواخر دهه 1960 در کانادا وجود نداشته است. به عنوان مثال، در این سال انتاریو یک مدرسه صنایع دستی و طراحی تاسیس شد و به کالج شریدان متصل شد، البته این مدرسه معمولی بود و قصد داشت صنایع دستی و طراحی را به همه دانش آموزان انتاریو آموزش دهد.

امروزه تقاضای قابل توجهی برای کلاس های خارج از مدرسه و دوره های تابستانی آموزش هنر صنایع دستی وجود دارد.

صنایع دستی معروف هر کدام از شهر های کانادا

در هر کشوری هر شهر برای تولید یک محصول شناخته شده است. مثلا در ایران شهر زیبای زنجان به ساخت چاقو و شهر تاریخی همدان به ساخت سفال معروف است. در کانادا هم کبک و نیوفاندلند به تولید پارچه های بافتنی و فرش های قلاب دار معروف هستند. نوا اسکوشیا در کانادا و ایالات متحده به دلیل لحاف کاری بسیار شناخته شده هستند اما هنر ساخت سرامیک به طور گسترده در همه استان های کانادا رونق دارد. همچنین هنر بافت و چاپ سطحی پارچه در اکثر نقاط این کشور یافت می‌شود.

البته برخی صنایع دستی در کانادا کم تر رواج دارند مانند شیشه گری و دمیدن در شیشه. به طور کلی، پیشرفته ترین و شناخته شده ترین صنایع دستی در سطح بین الملل احتمالاً در زمینه شیشه، سرامیک و الیاف / منسوجات هستند.

کبک و انتاریو بزرگترین استان هایی هستند که صنایع دستی در آن ها رواج دارد و پس از آن استان بریتیش کلمبیا در رتبه سوم قرار دارد.

انجمن ها و صنف های صنایع دستی در کانادا

هر استان در کانادا دارای یک سازمان بزرگ صنایع دستی است. در مجموع حدود 9000 نفر عضو حرفه ای در انجمن های استانی در رشته های متنوعی از جمله چوب، سرامیک، چاپ پارچه و مجسمه سازی، جواهرات فلزی، چرم، پوست و حکاکی فعال هستند. فدراسیون صنایع دستی کانادا هم به عنوان یک نهاد اصلی از هنرمندان صنایع دستی حمایت می‌کنند.

تاریخچه مختصر هنر صنایع دستی در کانادا

 سال 1900

قدمت سازمان های صنایع دستی ملی در کانادا به سال 1900 باز می گردد. در این زمان صنف صنایع دستی در کانادا آغاز به کار کرد.

سال 1974

در سال 1974، تعدادی از سازمان های صنایع دستی و اصناف با یکدیگر ادغام شدند و شورای صنایع دستی کانادا (CCC) را ایجاد کردند. CCC ساختار و محفلی را برای اتحاد و نمایندگی صنعتگران کانادایی در سطح ملی و بین المللی فراهم کرد.

سال 1996

در این سال بودجه مشخصی که از طرف اداره میراث کانادا برای تامین هزینه های عضویت، کمک های مالی، درآمد قرارداد ها و کمک های مالی از بخش خصوصی در نظر گرفته شده بود، قطع شد. در این مرحله کارمندان اخراج شدند و دفتر اتاوا بسته شد.

سال 1998

در ماه می سال 1998، نمایندگان شورای صنایع دستی استان ها با افسران وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل و شورای هنر کانادا در مونترال دیدار کردند تا درباره آینده یک سازمان ملی صنایع دستی بحث کنند.

از بحث ها و ایده های به اشتراک گذاشته شده در این جلسه نتیجه گرفته شد که وجود یک سازمان صنایع دستی در سطح ملی در کانادا از اهمیت حیاتی و مداوم برخوردار است. سازمانی که با همه شورا های استانی همکاری کند و بر نمایندگی و بازاریابی بین المللی صنایع دستی متمرکز باشد.

برای رسیدن به این هدف، CCC به یک شبکه ملی صنایع دستی تبدیل شد تا به عنوان فدراسیون صنایع دستی این کشور شناخته شود. با وجود چالش های موجود در زمینه بودجه و محدودیت های پرسنلی، سازمان جدید تلاش کرد تا به موضوعات ملی بپردازد و زمینه ای برای بحث و عمل در مورد موضوعات مورد علاقه مشترک در استان ها فراهم کند.

سال 1999

اولین مجمع عمومی عادی سالیانه CCF / FCMA با فراخوان کنفرانس در سپتامبر سال 1999 برگزار شد و یک گروه از افسران انتخاب شدند. یک دبیرخانه هماهنگ در صورت لزوم در میان شورا ایجاد شد. شورای صنایع دستی انتاریو (که اکنون با نام Craft Ontario شناخته می شد) اولین ارگانی بود که این خدمات را ارائه داد.

سال 2007

در این سال دفتر مرکزی CCF / FCMA با مشارکت شورای صنایع دستی نیوبرانزویک و کالج صنایع دستی و طراحی نیوبرانزویک به فردریکتون، نیوبرانزویک (جایی که دفتر مرکزی آن تا امروز فعالیت می‌کند) منتقل شد.

صنایع دستی کانادا
هنر و صنایع دستی

در نهایت

ما در این مطلب با هم در مورد هنر صنایع دستی در کانادا صحبت کردیم و تاریخچه مختصری از هنر صنایع دستی را در این کشور مرور کردیم. همان طور که دیدیم این کشور قبل از ورود مهاجران، دارای صایع دستی مختص افراد بومی بوده است و پس از ورود مهاجران هم تعدادی از هنرمندان هنر های کشور های انگلیس، فرانسه و آمریکا و سایر هنر های مختلف را با هم تلفیق کردند و هنر صنایع دستی جدیدی را در ایجاد نمودند. البته به دلیل تفاوت و تنوع فرهنگ ها گاهی اوقات در این هنر، سبک های اروپایی، آسیایی و .. هم دیده می‌شود. در نتیجه می توان گفت که هنر صنایع دستی در این کشور ترکیبی از این تأثیرات مختلف است.

مطالعه این مقاله به افرادی که به هنر صنایع دستی علاقه دارند یا می خواهند که در رشته صنایع دستی در کانادا تحصیل کنند بسیار توصیه می‌شود. برای تحصیل در رشته صنایع دستی یا سایر هنر ها در این کشور می توانید به موسسه معتبر و خوش نام بلو اسکای مراجعه کنید. این شرکت با داشتن سابقه ای درخشان می تواند برای گرفتن پذیرش تحصیلی نیز همراه با انواع بورسیه های تحصیلی برای شما اقدام کند.

 • شناسه : 20401
 • یک نظر برای “صنایع دستی در کانادا

  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شما می توانید از این برچسب ها و ویژگی های HTML استفاده کنید:

  محبوب ترین مطالب
  آخرین محصولات فروشگاه
  آخرین نظرات