مکرمه بافی؛ ترکیب گره و خلاقیت

مکرمه بافی چیست؟

مکرمه بافی، نوعی بافتنی است که در آن از گره زدن نخ برای ایجاد اشکال و طرح های هنرمندانه استفاده می شود. مکرمه از واژه عربی « مقرمه» گرفته شده، در انگلیسی macramé و در فارسی به شکل مکرومه یا مکرمه تلفظ می شود. مکرمه بافی به روایت تاریخ توسط اعراب ابداع شد و سپس در انگلستان و سراسر جهان گسترش یافت. از آنجا که منشا انواع گره ها، ملوانان و دریانوردان بودند، محصولات مکرمه نیز ما را به یاد سبک ساحلی و مدیترانه ای می اندازد و به زیبایی با دکوراسیون سبک بوهمین نیز هماهنگ می شود.

ابزار کار در مکرمه بافی

برای شروع به کار، نیاز به ابزار خاص و پیچیده ای ندارید. تنها ماده اولیه مورد نیاز برای تولید یک کار هنری در این زمینه، نخ مکرمه است. جنس انواع نخ مکرمه عبارتند از پنبه، کتان، چند سوزنه، پلی استر و ابریشمی. برای تولید گره ها نیاز به قلاب یا میل وجود ندارد و تمام کار با دست بافته می شود. استفاده از کارگاه، سنگ، مهره و سایر ابزار تزئینی، به سلیقه و نوع طرح انتخابی هنرمند بستگی دارد.

کاربرد مکرمه در دکوراسیون

مکرمه در گذر زمان از شکل سنتی آن که برای تزئین حاشیه پارچه ها یا تولید رومیزی و تور ماهیگیری استفاده می شد به کاربردهای جدید در دکوراسیون و تولید محصولات هنری، تغییر کاربری داده است. گاه به شکل آویز دکوری و تزئینی، گاه به شکل ظرفی کاربردی و گاهی نیز با تزئین پوشاک و زیورآلات، جلوه گر می شود.
از بافت مکرمه برای آویز گلدان، پرده، رومیزی، دیوارکوب زینتی، دریم کچر، پاف، تاب و صندلی، انواع آباژور و چراغ می توان استفاده کرد. رنگهای متنوع مورد استفاده در نخهای مکرمه، این امکان را به ما می دهد که از بافت های هنری آن برای تزئین هر نوع دکوراسیون با هر رنگی استفاده نماییم.

 • شناسه : 20394
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شما می توانید از این برچسب ها و ویژگی های HTML استفاده کنید:

  محبوب ترین مطالب
  آخرین محصولات فروشگاه
  آخرین نظرات