نقاشی-روی-چرم

گذری بر هنر نقاشی روی چرم

گذری بر هنر نقاشی روی چرم

نقاشی روی چرم از سال 1350 در ایران توسط آقای برومند متداول گردید که البته به صورت کار بر روی کیف و کفش بود. تا قبل از آن نقاشی روی چرم به این شکل وجود نداشت و حالت حکاکی داشت.

حکاکی روی چرم

این هنر، ابتدا در تهران متداول گردید ولی در حال حاضر در همدان، مشهد و اصفهان در کارگاه‌های شخصی وجود دارد ولی تهران را به عنوان مرکز اصلی این هنر می‌شناسند. در ابتدای کار در این نوع هنر تنها از طرح‌های مینیاتوری استفاده می‌شد. امروزه به‌جز مینیاتور از نقوش دیگری همچون گل و گیاه و مناظر و طرح‌های مدرن نیز استفاده می‌شود.

نقاشی روی چرم مغولی
نقاشی روی چرم مغولی

اصلی‌ترین ماده مورد نیاز در این هنر، چرم است که با توجه به نوع کار، چرم گاوی، گوسفندی و یا بزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ چرم پس از بیرون آمدن از دباغ‌خانه، سفید رنگ است و باید بطور خود رنگ دباغی شود یعنی هیچ رنگ پوششی که مانع جذب سایر رنگ‌ها باشد نباید روی چرم مصرف شود. استفاده از چرم خودرنگ باعث می‌شود تا تمام رنگ‌ها بر روی چرم جذب شوند.

زنگ‌های نقاشی روی چرم
زنگ‌های نقاشی روی چرم

رنگ‌هایی که برای نقاشی روی چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد رنگ‌های الکلی یا رنگ‌های محلول در الکل هستند. این رنگ‌ها بصورت پودر می‌باشند و باید با الکل ترکیب شوند تا رنگ مورد نظر به‌صورت محلول به دست آید. معمولاً سه رنگ اصلی قرمز، زرد، آبی را تهیه و سپس از ترکیب این رنگ‌ها، رنگ مورد نظر را می‌سازند. رنگ‌هایی که به‌کار برده می‌شود باید قدرت مقاومت در برابر نور را داشته باشند؛ در غیر این صورت در طول زمان از کیفیتشان کاسته و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

کفش چرمی نقاشی شده
کفش چرمی نقاشی شده

نحوه نقاشی روی چرم بدین گونه است که ابتدا طرح مورد نظر را بر روی کاغذ پوستی یا کالک ترسیم نموده و به اندازه طرح مورد نظر چرم را می‌بُرند و زیر طرح می‌گذارند و با یک ابزار نسبتاً خنثی خطوط طرح را رسم می‌کنند تا طرح به پشت کاغذ طراحی منتقل شود یا به وسیله کاغذ کاربن طرح را به روی چرم منتقل می‌کنند. سپس از قلم‌موهای نقاشی برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌کنند.

کیف زنانه نقاشی شده
کیف زنانه نقاشی شده

بعد از آن‌که طرح بر روی کاغذ کشیده و نقاشی شد، با توجه به اینکه به مرور زمان رنگ‌ها مات و از کیفیت آن کاسته می‌شود لازم است که با موادی رنگ‌ها را تثبیت کنند برای این منظور ابتدا رزین استفاده می‌کنند و سپس از لایه دیگری که finish نام دارد و از رنگ محافظ می‌کنند استفاده می‌کنند. در کارخانه‌های رنگ‌زنی، تثبیت رنگ چرم را اصطلاحاً «شفق خوردن» گویند.

بعد از اتمام دو مرحله نقاشی و تثبیت رنگ، نوبت مرحله فون‌کار (سایه زدن دور کار) می‌رسد. بدین معنی که برای زیبایی بیشتر، دور کار را هماهنگ با رنگ زمینه رنگ‌آمیزی می‌کنند تا کار هارمونی رنگی پیدا کند.

 

 • منبع: هنرمندان فعال در این حوزه
 • شناسه : 20309
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شما می توانید از این برچسب ها و ویژگی های HTML استفاده کنید:

  محبوب ترین مطالب
  آخرین محصولات فروشگاه
  آخرین نظرات