کتیبه‌های هخامنشی

«پارسی باستان» نامی است که به زبان سنگ‌نوشته‌های هخامنشی اطلاق می‌شود. زبان پارسی باستان تنها از روی همین نوشته‌های شاهانه که بر تنه کوه‌ها و یا لوحه‌هایی از جنس گِل پخته، طلا یا نقره‌ و ظروف و مهرها باقی مانده است‌، شناخته می‌شود. روابط اداری شاهان هخامنشی توسط خط و زبان «آرامی» انجام می‌گرفت و روی چرم یا «پاپیروس» نوشته می‌شد. اسناد خزانه شاهی که از تخت جمشید کشف شده است نزدیک به ۳۰ هزار لوحه گِلی هستند که به زبان عیلامی نوشته شده است. اما زبان پارسی باستان تنها برای ثبت کارهای بزرگ و درخشان هخامنشی و به‌منظور بزرگداشت قدرت و عظمت پارسیان به کار رفته است. در میان شاهان «بابِل» و «آشور» نیز این رایج بوده است اما با این تفاوت که در نوشته‌های پارسی باستان مبالغه‌ای صورت نگرفته و هیچ نکته خلاف واقعی تا کنون یافت نشده است.

کتیبه بیستون
کتیبه بیستون

کتیبه‌های هخامنشی به سه زبان یعنی ایران باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده‌اند اما کتیبه‌هایی نیز وجود دارند که تنها به یک زبان نوشته شده‌اند و آن زبان پارسی باستان است که زبان خاندان شاهی بوده و همه این زبان‌ها را به خط میخی نوشته‌اند. تمام کتیبه‌های هخامنشی نشانگر قدرت، حاکمیت، خودستایی، کشورگشایی و به‌زانو درآوردن دولت‌ها بوده و هیچ‌گونه اطلاعاتی در رابطه با زندگی افراد عادی در آن‌ها وجود ندارد. مفصل‌ترین و مهم‌ترین کتیبه‌ها متعلق به داریوش بزرگ است که بیشتر با دو متن بابلی و ایلامی همراه است.
نخستین دانشمندی که موفق با خواندن کتیبه‌های هخامنشی شد گروتفند (Grotefend) است و بعد از او مستشرقین دیگری ازجمله بورنوف (Bornouf) و اپرت (Oppert) فرانسوی دنباله کار او را گرفتند و سرانجام راولین‌سن (Rowlinson) در قرن نوزدهم میلادی «کتیبه بیستون» را به‌طور کامل ترجمه کرد. کتیبه بیستون که از همه کتیبه‌های هخامنشی پراهمیت‌تر است به سه زبان پارسی باستان، عیلامی و بابلی نوشته شده که تقریباً دارای ۲۰۰۰ کلمه است. در این کتیبه داریوش قصه «بردیا» و شورش‌هایی را که در اوایل سلطنتش در نقاط مختلف روی داده شرح می‌دهد.

کتیبه خط میخی
کتیبه خط میخی

در تدوین مطلب فوق از منابع ذیل استفاده شده است:

کتاب باستان‌شناسی و هنر ایران دوره تاریخی اثر علی‌اکبر سرافراز و بهمن فیروزمندی

 • شناسه : 18452
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شما می توانید از این برچسب ها و ویژگی های HTML استفاده کنید:

  محبوب ترین مطالب
  آخرین محصولات فروشگاه
  آخرین نظرات